Hüpoallergilised kassid: parimad kassitõud kassiallergiaga inimestele

kassiallergia kass kiisu kassid eesti estonia cats varjupaik loomad animals

Kassid on parimad. Muidugi on sabaliputavad kutsad inimese parimad sõbrad ja jänkud on nii kaisutatavad, aga kui rääkida koduloomadest, siis kassidele siiski vastu ei saa. Muidugi välja arvatud juhul, kui teil on kassiallergia, mis paneb teid aevastama, sügelema või punaseks minema.

Ameerika Astma- ja Allergiafondi (AAFA) andmetel on kuni 30 protsendil allergikutest kasside või koerte vastu allergiline reaktsioon, kusjuures allergiad kasside vastu on kaks korda tõenäolisemad kui koerte vastu.

Nende allergiate sümptomid ulatuvad aevastamisest kuni sügeleva ja punetava nahani. Õnneks leidub maailmas ka hüpoallergeenseid tõuge. Hüpoallergeenne tõug võib allergikut vähem ärritada, mis tähendab, et kassiallergikud võivad siiski saada koos oma kassiga harmooniliselt elada. Niisiis, millised hüpoallergeensed kassitõud sobivad kõige paremini allergikutele? Koostasime väikese nimekirja:

Mis ikkagi põhjustab kassi vastu allergiat?

Vaatamata sellele, mida paljud inimesed arvavad, ei põhjusta allergikutes reaktsiooni mitte kassi karv, vaid tegelikult kassi nahas, süljes ja uriinis esinevad valgud. Kui kass lakub oma karva, kuivab Fel D1 valk imekergeteks osakesteks, mis kanduvad läbi keskkonna ning leiavad sealt tee teie sissehingatavasse õhku.

Seega tegelikult kassiallergia puhul üritab inimese üliaktiivne immuunsüsteem, mis reageerib neile kahjututele valkudele justkui ohtlikele võõrkehadele, lihtsalt kehast potensiaalseid baktereid ja viiruseid välja uhtuda. Just selle tõttu kogevad allergikud pärast kokkupuudet kassiga aevastamist, köhimist või vesiseid ja sügelevaid silmi.

Mida see tähendab, kui tõug on hüpoallergeenne?

Kuigi ükski kiisu pole tõenäoliselt allergeenidest vaba, on „hüpoallergeenseteks” nimetatud kassid, kes toodavad loomulikult vähem allergeene kui teised – valk Fel D1 on üks neist tavapärastest allergeenidest. See on hea uudis, kui teil on kasside vastu allergia, kuid te oletet alati unistanud oma kassi võtmisest. Hüpoallergeenne tõug toob väiksema tõenäosusega esile allergia sümptomeid.

Millised hüpoallergilised kassitõud on parimad?

Nüüd, kui saate aru, mis põhjustab kassiallergiat, siis uurime neid mitmeid hüpoallergeenseid kassitõuge. Kuigi neid on palju, siis tõime all välja parimad kassitõud allergikutele.

Sfinks

Kuigi neid armsaid ja sõbralikke kiisusid kirjeldatakse tavaliselt kui „karvutuid”, on neil tegelikult siiski imeõhuke karvakiht, mis sarnaneb seemisnahale.

Seda silmas pidades tekitavad sfinksikassid kõõma, mis võib põhjustada allergia ägenemist. Kui aga kiisut piisavalt vannitada, siis ei tohiks see probleemiks olla. Regulaarsed vannitamised aitavad kontrollida ka sfinksi nahale koguneva kummitaolise õli kogunemist. Lisaks vajavad nende suured kõrvad regulaarset puhastamist.

Sfinks on lojaalne ja pühendunud kassikaaslane, kellel on palju armastust laiali jagada. Neile meeldib akna ääres soojas lõõgastuda ja nad pakuvad teile ka head meelelahutust, sooritades raamaturiiulitelt ning letiäärtelt akrobaatilisi ning lendlevaid hüppeid.

Devonreks

Devonreks on imearmas kassitõug, millel on päkapiku sarnane välimus, mis sobib ka tema särtsaka isiksusega. Nagu paljud hüpoallergeensed kassid, on ka see kiisu lühikarvaline tõug, kes ei aja palju karva, seega on see suurepärane valik allergikutele. Oma lokkis karvkatte poolest tuntud Devonrex on intelligentne, uudishimulik, mänguhimuline ning suur kaisutaja.

Kornreks

Korneksil on ilus lokkis karv, mis ei pudene väga lihtsalt küljest. Sellegipoolest vajab see energiline tõug pisut rohkem hoolt ja armastust kui näiteks Devonreks, sest nad vajavad regulaarselt vannitamist, et hoida nahale tekkiv õlikiht kontrolli all. Seda unikaalse välimusega tõugu, keda sageli nimetatakse kassimaailma hurdaks, peetakse armastavaks, mängulustlikuks ning väga armastavaks kassitõuks.

Bali kass

Ärge laske Bali kassi pikal karvkattel end petta, sest see imearmas tõug toodab vähem allergiaid põhjustavaid valke kui teised kassid – lisaks ajavad nad minimaalselt karva. Need armsad, sotsiaalsed olendid on eriti armastavad ja tuntud oma jutukuse poolest. Tegelikult on Bali kassid väidetavalt tujudest teadlikud, nii et lisaks allergiasümptomite vähendamisele hoiavad nad ka teie tuju üleval.

Vene sinine

Kauni karva poolest tuntud Vene sinised on uskumatult õrnad ning nad veedavad alati hea meelega vaikselt oma lähedastega aega.

Need kiisud on kohanemisvõimelised, empaatilised ja sageli isegi veidi reserveeritud ning iseseisvad.

Neil on lühike, kuid tihe karv, mis kukub seljast küll pisut kergemini kui teistel siin nimekirjas olevatel tõugudel, kuid seni, kuni seda tõugu kiisut harjatakse vähemalt kord nädalas, peaksid kergete allergiatega inimesed kenasti hakkama saama.

Idamaine lühikarvaline

Idamaade kassidel on lühike ja peen karv, mistõttu on nad eriti sobivad inimestele, kellel on kassiallergia. Nagu teistegi tõugude puhul, vajavad need pisiksed nurrumootorid iganädalast harjamist, et hoida kõõm kontrolli all.

Nad on äärmiselt sotsiaalsed meelelahutajad, kes vajavad pidevat liikumist ja tegelemist. See kassitõug sobib ideaalselt peredele ja inimestele, kellel on juba mõni teine loom kodus.

Need kiisud on hingepõhjani ekstravertsed ja neil pole probleeme päikesetõusust päikeseloojanguni mängida.

Bengali kass

Kui otsite eksootilist kassisõpra, kes armastab väga mängida ega soodusta ka teie allergiaid, siis kaaluge kindlasti Bengalit.

Väidetavalt toodavad need imeilusad kiisud vähem Fel D1’te kui paljud teised tõud ja allergikud teavad, et nad põhjustavad harva neis sümptomite esinemist.

Siberi kass

Kuigi siberi kassi glamuurselt pikk ja lopsakas karv nõuab sagedast harjamist, siis ei pea te siiski selle kassitõu puhul liiga palju aevastasmise ja sügelemise peale pead vaevama. Miks?

Sest selle pikakarvalise tõu süljes on madal tase Fel D1’te. Siberlased pole mitte ainult suurepärased allergikutele, vaid ka peredele, kuna need miisud on tavaliselt väga mängulised, armsad ja niisama mõnusad.

Siiami kass

Nimekirja viimane, kuid kindlasti mitte vähemtähtis on Siiami kass. Arvatakse, et see populaarne kiisu on väheallergiline kassitõug, kuigi selle väite kinnituseks on vähe kindlaid teaduslikke tõendeid.

Sellegipoolest on neil lühike karvkate, seega võite oodata vähem kõõma, kui võtate siiami kassi. See tõug on tuntud kui väga hääleka, vallatu, intelligentse ning südamlikuna.

Kokkuvõtvalt

Mõelge sellest lühikesest allergikutele mõeldud nimekirjast kui lähtepunktist (kuna see pole kõikehõlmav). Teiste hüpoallergiliste tõugude hulka kuuluvad veel Jaavalane, LaPerm, Korat, Colorpoint lühikarvaline ja Selkirkreks.

Teisest küljest tasub allerikutel vältida selliseid tõuge nagu Pärsia kass, Maine Coon, Himaalaja kass, Manx ning Kimri, kuna need tõud ajavad tavaliselt palju karva ning toodavad seetõttu suures koguses allergeene.

Pidage meeles, et allergikutel ei põhjusta allergiat mitte kassi karv, vaid kõõm ja seal olevad valgud nagu Fel D1. Sellepärast, isegi kui valite maineka kasvataja poolt kasvatatud hüpoallergilise kassi, on siiski ülimalt oluline ta karvkatte eest regulaarselt hoolitseda, sest ükski kass pole 100 protsenti allergeenivaba.

Milline on teie reaktsioon?
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga