Nii väga kui me sooviks jälgida igat meie lemmiklooma liigutust, siis ei jõua me seda siiski kahjuks teha – ja paratamatult teevad meie lemmikud aeg ajalt midagi, mida nad tegema ei peaks.
Mõnikord võivad nad lihtsalt närida mõnd teie sokki või ajada prügikasti ümber ja kuigi tekitatud segadus võib hetkeks teid pahaseks ajada, siis pole need lõppkokkuvõttes mingid suured probleemid.
Läbumine võib aga aset leida igal hetkel – isegi, kui nad oma enda toitu söövad – ning on tähtis, et teaksite kuidas oma lemmiklooma sellises olukorras päästa.
Teil ei pruugi olla piisavalt aega, et olukorra tõsisemaks muutudes loomaarstini jõuda. Seega uurisime pisut internetiavarustes ringi ning panime kirja mõned tähtsamad punktid, kui teil peaks antud situatsioon kunagi elus ette tulema – loodetavasti seda aga ei juhtu.
Kui tihe nähtus loomade lämbumine on?
Üks asi, mis teile kindlasti oma lemmiku juures meeldib, on samas ka asi, mis võib nad ohtu seada: nad elavad hetkes. Kui Bella on näljane, siis võib ta oma toitu kugistama kukkuda. Kui Simba midagi läikivat näeb, võib ta tahta seda pisut närida või suus ringi kanda.
Meie lemmikud ei hinda olukordi samamoodi nagu meie, mistõttu tuleb meil tegelikult pidevalt valvel olla. Kuid hoolimata sellest, kui ettevaatlik te olete, võib teie lemmikloom paratamatult üks hetk millegi käes lämbuda. Tuntud USA saatejuht Oprah Winfrey kaotas näiteks 2007. aastal lämbumisjuhtumi tõttu oma kuldse retriiveri Gracie’i.
Õnnetusi juhtub – seega on oluline olla teadlik, et kuidas neile kiirelt ka reageerida.
Kuidas ma aru saan, et mu koer või kass lämbub?
Lämbumisnähtude ära tundmine on esimene samm teie lemmiklooma elu päästmisel. Koerad ja kassid võivad teha pidevalt lämbumisele sarnaseid hääli(näiteks köhatades või aevastades), kuid enamus neist on ohutud. Kuid nii saate aru, milline olukord vajab teiepoolset kohest sekkumist:
Koerad: kui teie koer sammub edasi-tagasi, samal ajal öökides või käpaga oma suupiirkonda hõõrudes, võib ta olla lämbumas. Pidage ka meeles, et ta ei pruugi üldse ollagi võimeline häält tegema, kui koera hingamisteed on täielikult blokeeritud.
Kassid: kui teie kassi suu on avatud ning sealt eritub palju sülge või kui te märkate ta kõhtu jälgides suurenenud hingetõmbeid. Samuti võib kasside puhul esineda kõrgeid või norskamisele sarnaseid helisid, kui ta parasjagu lämbumas on. Tema keel ja igemed võivad samuti hakata siniseks tõmbuma.
Kuidas päästa lämbuvat koera või kassi?
Olenemata sellest, kas teil on koer või kass, on oluline, et helistaksite ja toimetaksite lämbumisohu korral oma lemmiku viivitamatult loomaarsti juurde(loomulikult pärast seda, kui olete omaltpoolt üritanud teda igati aidata).
Isegi kui olete eemaldanud hingamist segava takistuse, tasub pärast sellist intsidenti lasta neil oma lemmiklooma tervis üle hinnata ning veenduda, et lämbumine ei põhjustanud tõsisemaid probleeme.
Lemmikloomabränd Hill’s on jaganud järgmiseid nõuandeid, mida teha, kui teie kass või koer lämbub.
Kui teie koer on lämbumas: avage ta suu ning otsige hingamist segavat takistust. Liigutage oma sõrme ta suus küljelt küljele, et näha, kas teil õnnestub objekt kätte saada. Pidage meeles, et teie koer on sellel hetkel ilmselt üsna ärevil: kui te ei suuda seda ohutult ilma hammustamata saades teha, siis võtke koheselt ühendust oma loomaarstiga.
Kui hingamist segavat objekti pole näha või te ei suuda seda oma sõrmedega eemaldada, siis rakendage oma koera peal Heimlichi manöövrit. Kui teil on suur koer, siis pange oma käed ta ümber ning ühendage need tema kõhul. Pigistage üks käsi rusikasse ja aseta teine käsi sinna peale. Tõmba käsi järsu ja tugeva liigutusega enda poole ja üles (5 tõmmet). Kontrolli aeg-ajalt, kas saad võõrkeha suust eemaldada.
Vaadake võtet videopildis siit:
Kui teil on pisem koer, siis pöörake ta ümber ning avaldage survet tema ülakõhule, otse tema rinnakorvi alla.
Kui teil esineb eelnevaid võtteid üritades probleeme, siis viige koheselt oma lemmik loomade kiirabisse või mõne loomaarsti juurde.
Kui teie kass on lämbumas: avage ta suu ning liikuge seal nimetissõrmega ringi, et hingamist takistav objekt leida. Kindlasti üritage samal ajal ka suhu vaadata, et te eset veelgi sügavamale ei lükkaks. Samuti võite ta keelt õrnalt ettepoole tõmmata, et teil oleks võimalik sügavamale tema kurku näha.
Kui objekti ei ole näha, siis sooritage kassi peal Heimlichi manööver kassidele. Hoidke teda selg vastu oma rinda, nii et ta jalad jäävad rippu. Pigistage õrnalt, kuid kindlalt teda kõhukohast viis korda kiirete ülespoole suunatud tõugetega.
Vaadake võtet videopildis:
Kui see ei aita, siis hoidke teda puusadest, nii et ta pea jääks allapoole rippu ning proovige veel sõrmega ta suust objekti kätte saada.
Kui teil tekib eelnevate meetoditega raskusi, siis viige kass kohe loomade kiirabisse või mõne loomaarsti juurde.
Lämbumisohtlikud asjad kassidele ja koertele
Lemmikloomad on uudishimulikud ning kohati ettearvamatud, seega pole lollikindlat viisi neid 100% lämbumise eest hoida. Siiski on mõned asjad, mis kujutavad teie kassi või koera jaoks suuremat lämbumisohtu kui teised
Siin on mõned esemed, mis võivad osutuda ohtlikuks:
– Kondid
– Pallid
– Kivid
– Oksad/pulgad
– Toidukile või foolium
– Laste mänguasjad
– Lõng
– Kummipaelad
Kõik eelnev ei tähenda seda, et te peaksite nüüd elama pidevas hirmus oma lemmiklooma lämbumise ees ja hoidma teda kõigist mänguasjadest ning maiustest eemal. Kuid teie karvane sõber on siiski osa teie perekonnast – seega on oluline olla teadlik ohtudest, et osata oma kutsat või kiisut paremini kaitsta.