Miks kassid nurruvad?

miks kass nurrub kassid nurruvad nurisemine purr kiisupojad cats

Nurrumine. See on üks armsamaid helisid kassiomaniku kõrvadele: peen ja metoodiline vibratsioon, mida meie kassid teevad, kui me nendega mängime või koos lõõgastume.

Aga mis asi see nurrumine täpsemalt ikkagi on ja kas see on alati hea? Uurisime internetis erinevate ekspertide arvamusi, et saada rohkem teada meile kõigile tuttava hääle kohta.

Kuidas kassid nurruvad?

Nurrumine on põhjustatud kassi häältepaelte vibratsioonist.

„See, mis meile tundub kui mõnus sümfoonia, on tegelikult teie kassi kõri-ja diafragmalihaste kerge paindumine sisse- ja väljahingamisel. See tekitabki selle madala sagedusega heli” selgitab dr Oscar E.Chavez, kes on Inglismaal tegutseva Kuningliku Veterinaarkirurgide Kolledži liige.

Miks mu kass nurrub?

Kassi nurrumine on suhtlusviis, eelkõige emotsioonide edastamiseks.

„See pole sugugi erinev sellest, kuidas inimesed emotsioone edastavad” ütleb dr Chavez.

Ameerika Veterinaararstide Nõukogu diplomaadi Dr Sandra Mitchelli sõnul võivad need emotsioonid olla kas positiivsed – reaktsioon paitustele või hellitustele – või ka negatiivsed, kui kassid on hirmul või stressis.

„Paljud inimesed ei mõista, et need emotsioonid võivad olla väga erinevad” ütleb dr Chavez.

„Kassid ei nurru lihtsalt selleks, et anda mõista, et nad on rahul.”

Niisis, kuidas saame me täpselt aru, millist emotsiooni nad siis edastada üritavad? Kasside paremaks mõistmiseks tuleb jälgida muid vihjeid, nagu näiteks kehakeel või isegi keskkond, kus kass hetkel viibib.

Levinud põhjused, miks kassid nurruvad

Rahulolu pärast.

See on põhjus, mis enamikele kassivanematele tuttav on. Nurrumine leiab tavaliselt aset siis, kui kassid on „lõdvestunud ja õnnelikud”, ütleb dr Mitchell.

Millised need olukorrad on, kus kass nurrub, sest ta on rahul?

„Pisikesed kassipojad nurruvad ja mudivad imetamise ajal oma emasid, mis on ühtlasi nende rahulolu märk” ütleb Rahvusvahelise Kasside Ühenduse endine president Vickie Fisher.

Vanemad kassid nurruvad tavaliselt siis, kui nad söövad, neid paitatakse või kui nad pikutavad mõnes soojas ja hubases kohas.

„Nad nurruvad turvatundest” märgib ta.

Kassi rahulolust saab aru ka siis, kui nad käppadega sõtkuvad või aeglaselt pilgutavad.

Valuga toime tulemiseks.

„On mõned uuringud, mis viitavad sellele, et nurrumise sagedusel on tervendavad omaduses, mistõttu on võimalik, et kassid nurruvad, et ise paraneda või ennast rahustada” ütleb dr Chavez.

„Kui emakass hakkab sünnitama, siis nurruvad nad palju, sest see vabastab valuvaigisti endorfiini” ütleb Fisher.

Territoriaalsetel põhjustel.

„Kui üks kass satub teise territooriumile, võib ta nurruda, et teisele kassile sõbraliku žestina märku anda, et ta ei ole agressioonist huvitatud.”

„Minu enda kassidel on komme kordamööda mul süles käia” ütleb Fisher.

Ta järkab: „Kui üks kass puhkab parasjagu mu süles, nurrudes rahulolevalt, et ta ema tähelepanu kõik endale saab, siis hüppab teine kass mu kõrvale ning hakkab nurruma, liikudes samal ajal väga aeglaselt teise kassi poole. Järgneb mitu minutit nurrumist ja peade puksimist ning teine kass heidab ettevaatlikult esimese kassi kõrvale pikali. Tavaliselt otsustab selle peale esimene kass, et asjad on pisut rahvarohkeks läinud ning hüppab maha, jättes teisele kassile võimalusele endale mugavam poos leida. Ei mingit võitlust, ei mingit agressiooni. Lihtsalt kerge kommunikatsioon läbi nurrumise.”

Tähelepanu eesmärgil.

Kui teil on kass, siis teate ilmselt hästi, et te ei pea paeaegu kunagi äratuskella panema, sest teie kass äratab teid niikuinii hommikul voodile hüpates ja teile otse näkku nurrudes. See nurrumine on tõenäoliselt lihtsalt viis inimeste tähelepanu tõmbamiseks, et hoiatada neid tõsiasjast, et toiduaeg on lähenemas.

Muud viisid meie tähelepanu võitmiseks võivad olla mjäugumine ning lakkumine.

Hirmust.

Kassid võivad nurruda ka siis, kui nad kardavad. Nurrumisel arvatakse olevat kassile rahustav mõju. Mõned ilmselgemad olukorrad, kus kassid võivad hirmust nurruma hakata, on loomaarsti külastamine või võõras keskkonnas viibimine.

Teised märgid, et teie kass on hirmul või pinges, on enda peitmine, isutus ning agresiivne käitumine.

Kuidas aru saada, miks kass nurrub.

Kassi enesetunda kindlakstegemisel on kõige lihtsam vaadata kassi keskkonda.

„Ei ole kunagi ohutu eeldada, et kui kass nurrub, siis ta on õnnlik ja rahul” sõnab Fisher.

„Kassiomanikud peaksid alati valvsad olema.”

Mängu ja söömise ajal nurrumist peetakse „heaks põhjuseks”. Kui kass on aga tavapärasest keskkonnast väljas ja nurrub, siis võib juhtuda, et ta püüab ennast hoopis rahustada.

Peale selle ütleb Fisher, et kõige tähtsam on nurrumist jälgida siis, kui kass ei paista ennast hästi tundvat.

„Ilmselgelt, kui teie kass ei söö ja on loid, aga nurrub sellegi poolest, siis tõenäoliselt on midagi valesti” ütleb ta.

Miks mu kass nii valjult nurub?

Keskmine nurrumine on umbes 25 detsibilli, mis on Ameerikas tegutseva Haiguste Kontrolli ja Tõrje Keskuse andmeil võrdväärne sosistamisega.

Kõige valjem registreeritud kassi nurrumine pärineb Briti kiisult nimega Merlin, kelle nurrumine ulatus peaaegu 70 detsibellini ja tõi talle ühtlasi Guinessi rekordi. See on kusjuures umbes sama vali kui nõudepesumasina või tavalise pesumasina müra!

Kui teie kassi nurrumine kõlab rohkem nagu tõmbekäivitusega muruniiduk kui õrn sumin, siis ei pea te paanikasse kohe sattuma. Kuni teie kass ei kannata otseselt füüsilise või vaimse raskuse all, siis võite rahulikult hingata ning nautida oma neljajalgse sõbra tehtavaid naljakaid hääli.

„Nii nagu mõned inimesed on keskmisest valjemad või vaiksemad, nii on ka kassidega” ütleb dr Mitchell.

„Valjusid nurrujaid on palju ning kohati võib sellega kaasneda isegi süljeeritus!”

Miks mu kass ei nurru?

Kui teie kass ei nurru, siis ei tähenda see tingitmata, et ta on depressioonis või haige.

Dr Mitvhell ütleb, et kuigi on kasse, kes nurruvad sageli ja valjult, siis „mõned kassid nurisevad väga vähe või peaaegu üldsegi mitte.”

„Omaniku jaoks on kõige olulisem teadmine, mis on teie kassile tavapärane ning märkamine, kui see tavapärane asi peaks muutuma” lisab ta.

Kokkuvõtvalt

Nurrumine on kasside puhul täiesti normaalne nähtus – just nii nad oma emotsioone edastavadki. Kuigi see üldiselt tähendab seda, et teie kass tunneb ennast õnnelikult ja hubaselt, siis võib see viidata ka sellele, et kass on stressis või hirmul.

Sel põhjusel on oluline tähelepanu pöörata sellele, millal teie kass muidu nurrub ning tähele panna, kui ta tavapärane käitumine peaks muutuma.

Milline on teie reaktsioon?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga