Miks kassid sõtkuvad käppadega?

miks kassid sõtkuvad miks kass sõtkub eesti kass küüned cats cat estonia

Kassid on salapärased tegelased, kes teevad sageli meile üsnagi kummalisena näivaid asju.

Käppadega sõtkumine võib küll pisut kummaline tunduda, kuid see on kasside jaoks täiesti tavaline tegevus. Mõned kassid naudivad „taigna sõtkumist” rohkem kui teised.

Kuna kassid pole aga oma küpsetamisoskuste poolest just kuigi tuntud, siis mida nad tegelikult sõtkumisega saavutada tahavad? Selle huvitava käitumisviisi taga on mitu teooriat.

Miks kass sõtkub?

Sõtkumine on kassides instinktiivne käitumisviis. Tihtipeale meeldib neile sõtkuda just pigem pehmetel pindadel nagu näiteks teie süles, mõnel teisel kassil või siis tekil. See näib olevat nende jaoks lõõgastav ja rahustav – paljud kassid nurruvad rahulolevalt, tukuvad kergelt või lihtsalt nö zone-outivad selle tegevuse ajal.

Järgmisena toome välja mõned populaarsemad teooriad selle käitumisviisi taga:

Imetamise ajal sõtkumine – Sõtkumine võib olla kassipojapõlvest külge jäänud käitumine. See hea ja soe tunne, mis nad tol ajal tundsid võib läbi selle tegevuse edasi kanduda ka täiskasvanuikka. Ühes teoorias väidetakse, et täiskasvanueas kassid, kes veel sõtkuvad, on lapsepõlves liiga vara emast lahutatud. Tõendid näitavad aga, et peaaegu kõik kassid sõtkuvad, sõltumata võõrutamise vanusest.

Mugavustunde välja näitamiseks – Õnnelikud kassid näivad sõtkuvat selleks, et näidata oma rahulolu. Kassid võivad tihti sõtkuma hakata just paitamise ajal või kui nad parasjagu mõnda mõnusasse pessa end magama sätivad. Teie kass võib ka teie süles olles sõtkuma hakata, et näidata oma armastust ning rahulolu.

Stressis olev kass võib sõtkuda rahustava ja rahuliku meeleolu loomiseks.

Sõtkumine magamiskoha väljakujundamiseks – Sarnaselt teooriale, mis käsitleb koerte ringi pöörlemist enne pikali heitmist, võib ka sõtkumine aidata kassidel luua endale mugavama magamispinna. Kasside metsikud esivanemad sõtkusid endale kõrgest rohust puhkamiseks pehmed kuhjad ja see käitumine võib olla meie kodustatud sõpradele ikkagi instinktiivseks jäänud.

Sõtkumine territooriumi märgistamiseks – Kasside suhtluses mängivad suurt rolli lõhnad. Lõhnamarkeritega märgistatakse uut territooriumit või jäetakse mõnele teisele kassile sõnum. Teie kassil on käppades lõhnanäärmed ning kratsimine ja sõtkumine jätab endast maha kassi lõhna, millega too üritab teistele loomadele teada anda, et ta oli seal.

Kuidas peatada kassi sõtkumine

Sõtkumine võib tunda küll kui armsa käitumisviisina, kuid see võib osutuda üsnagi ebamugavaks kombeks, kui teie kass peaks sõtkumise ajal küüned välja ajama. Samuti võib ta kogemata tekke ja mööblit katki rebida või teie koera ärritada.

Siin on mõned näpunäited, kuidas kassis sobivad sõtkumisharjumused välja kujundada:

– Hoidke oma kassi küüned lõigatuna.

– Julgustage oma kassi mujal sõtkuma. Võite kasutada mõnd feromoonipõhist pihustit, et suunata oma kass teie sülest tekile sõtkuma.

– Kui teie kass kasutab sõtkumisel oma küüsi, siis võite proovida ühe konkreetse „ainult sõtkumiseks mõeldud” paksu teki sülle asetamist, mis kaitseb teid ning annab kassile märku, et tal on lubatud ainult sellel tekil sõtkuda.

– Ärge kunagi karistage oma kassi sõtkumise pärast. Tõenäoliselt reageerib ta negatiivselt ja võib käituda agressiivselt, kui teda karistatakse tema instinktiivse käitumise pärast. Selle asemel kasutage ümbersuunamis- ja tähelepanu kõrvalejuhtimistehnikaid, et mitte kaotada oma kassi usaldust.

Sõtkumine on kasside seas tavapärane nähtus ja üks paljudest viisidest, kuidas me oma ainulaadsete ja salapäraste sõpradega kontakti luua saame. Kui olete siiski oma kassi käitumise pärast mingil põhjusel mures, siis tasub alati pöörduda loomaarsti poole.

Milline on teie reaktsioon?
+1
2
+1
10
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga