Alustame sellest, et kui teie kass oksendab igapäevaselt või isegi mitu korda kuus, siis pole see tavapärane nähtus.
Kui teie kass oksendab sageli, võib selle põhjuseks olla mõni lihtne probleem, näiteks karvapallid. See võib aga ka näidata, et teie kass on söönud mõnd mürgist ainet või et tal on tekkimas mõni tõsine haigus. Ükskõik millist põhjust te kahtlustate, alati tasub kindluse mõttes oma loomaarstilt nõu küsida. Põhjalik uuring võib anda täpse diagnoosi ja pakkuda erinevaid ravivõimalusi.
On mitmeid asjaolusid ja tingimusi, mis võivad põhjustada kasside seas pidevat oksendamist. See võib olla mööduv nähtus või märk tõsisest tervisemurest. Probleemi lahendamise võti on põhjuse väljaselgitamine.

Liiga kiirelt söömine
Üks võimalik sagedase oksendamise healoomuline põhjus on see, et teie kass sööb korraga liiga palju ning liiga kiiresti. See võib juhtuda iga terve kassiga. Võite märgata, et teie kass oksendab vahel välja vaevu seeditud toitu kohe pärast söömist.
Toiduallergiad
Kõige levinumad toiduallergeenid kassidel on veiseliha, kala ning kana. Ka teised koostisosad võivad põhjustada allergiat. Toiduallergiaga kasse ravitakse spetsiaalse dieedi ning toiduga, mis sisaldab koostisosi, millega nad varem kokku puutunud ei ole.
Mürgitus
Äkilist oksendamist võib põhjustada ka mürgitus, millele tuleb reageerida kui hädaolukorrale. Keskmises kodus on mitmeid potensiaalseid mürgitusallikaid:
Näiteks antifriis ehk jahutusvedelik: antifriisi mürgiseks koostisosaks on etüleenglükool. See on atraktiivne nii kassidele kui koertele, sest maitseb magusalt. Mürgituse tunnusteks on iiveldus ning oksendamine. Targem on valida propüleenglükooliga antifriis, mis on teadaolevate andmete põhjal mittetoksiline aine.
Muud kodu- ja õuekeemiad: inimeste ravimid, mürgised puhastusvahendid, putukapihustid ning ka mitmed umbrohu ja kahjurite tõrjeks mõeldud pihustid võivad teie lemmikloomi mürgitada.
Tagasikutsutud kassitoidud ning maiused: kui uudistes peaks räägitama midagi mõne toidubrändi toodete tagasikutsumisest, siis pöörake sellele tähelepanu. Mõned tagasikutsumised on tingitud sellest, et toit võib sisaldada ohtlikke toksiine. Uurige välja, mis brändi toodetega tegu on ning veenduge, et neid teil kodus ei oleks. Kui teil on mõni sarnane toode kodus, siis jälgige tagasikutsumise juhiseid ning kõrvaldage see oma kodust koheselt.

Kasside põletikuline soolehaigus
Veel üks oksendamise põhjuseid võib olla kasside põletikuline soolehaigus. Tavaliselt kaasneb sellega ka kõdulahtisus ning kaalulangus. See haigus võib esineda kõikjal kassi soolestikus, sealhulgas maos (gastriit), peensooles (enteriit) või jämesooles (koliit).
Pankreatiit
Pankreatiit on kõhunäärme põletik, mis on osa endokriin- ja seedesüsteemist. Pankreatiidiga kasside sümptomid on tihti oksendamine, energia puudumine, kõhulahtisus, palavik ja soovimatus juua või süüa.
Krooniline neeruhaigus
Krooniline neeruhaigus on vanemate kasside seas tavaline. Neerud filtreerivad jääkained verest. Nad tasakaalustavad toitaineid ja mängivad rolli vererõhu kontrolli all hoidmisel. Kroonilise neeruhaiguse tunnuste hulka kuuluvad oksendamine, energia puudumine, kõhulahtisus, kehakaalu langus ja suurenenud veetarbimine.
Kasside diabeet
Diabeet on veel üks endokriinne haigus. Nagu ka pankreatiidi puhul, on oksendamine tavaline ja sageli üks esimesi märke, et midagi on valesti. Muude nähtude hulka kuuluvad suurenenud janu, nälg ja urineerimine. Samuti kaalulangus ja lihasnõrkus.
Hüpertüroidism
Sage oksendamine koos suurenenud söögiisu ja kehakaalu langusega on samuti kilpnäärme ületalitluse näitajad, mis on osa endokriinsüsteemist. Võite otsida ka selliseid märke nagu ärrituvus, kõhulahtisus, nõrkus ja liigne janu. Lisaks võib teie kassi karv näha välja selline, nagu poleks teda tavapäraselt hooldatud.
Maksa lipidoos
Maksa lipidoosi tuntakse ka kui „rasvmaksahaigust”. See pole küll tiheda oksendamise peamine põhjus, kuid tihe oksendamine võib põhjustada maksa lipidoosi. See haigus võib lõppeda ka kahjuks surmaga. Kuid see on sageli päästetav, kui loom saab kiire diagnoosi ja ravi.
Karvapallid
Kuigi karvapallid on kasside seas tavaline nähtus, siis tasub neile siiski tähelepanu pöörata. Karvapallid, mida ei suudeta välja oksendada, võivad põhjustada sooles ummistusi. Ummistuse eemaldamiseks on vajalik operatsioon.

Ravi
Kui teie kass oksendab juba näiteks kaks päeva järjest, siis helistage oma loomaarstile. Nad annavad teile teada, kas teie kassi tuleks lähemalt uurida. Võimalik, et saate kassi ka kodus ravida.
Ravi kassi tihedale oksendamisele sõltub selle põhjustest. Näiteks kasside põletikulise soolehaiguse puhul määratakse kassile ravimid. Kui teie kassil on toiduallergia, siis vajab ta piiratud koostisainetega dieeti. Kui teie kassil on neeruhaigus, võib teie loomaarst soovitada vererõhuravimeid ja vedeliku tarbimise suurendamist. Hüpertüreoidismi saab ravida operatsioon, ravimite või radioaktiivse joodiga.
Õigete ravivalikute tegemisel abistab teid teie loomaarst, kes aitab teil teha teadliku otsuse, mis põhineb teie kassi konkreetsetel vajadustel.
Kuidas vältida oksendamist
Samuti võite kasutusele võtta allolevad meetmed, et vältida või aidata vähendada oma kassi oksendamist:
– Kui teie kass sööb liiga kiiresti, siis proovige tempo maha tuua. Söödke teda sageli, kuid pigem väikeste portsjonitega. Abiks võivad tulla ka poes müüdavad automaatsed söötjad, mis väljastavad kindla koguse toitu korraga.
– Kui teie kass oksendab endiselt liiga kiire söömise tõttu, siis pange tema kaussi mõni mittesöödav ese (nt golfipall). See sunnib teie kassi ümber sinna asetatud objekti sööma. Kaussi asetatud ese peab olema kindlasti puhas ning piisavalt suur, et teie kass ei saaks seda alla neelata.
– Rutiinsed arstiuuringud on suurepärane terviseprobleemide ennetav meede. Teie loomaarstil on võimalik haigusseisundid diagnoosida juba nende varases staadiumis.
– Mürgistuse vältimiseks hoidke mürgised kemikaalid, ravimid ja muud potensiaalselt ohtlikud ained oma lemmikloomadest eemal. Pidage meeles, et kassid on uudishimulikud ja võivad sattuda kohtadesse, mille peale te võib-olla isegi ei tuleks. Veenduge, et teie garaažipõrandal või sõiduteel ei oleks jahutusvedeliku lekkeid. Targem on üleüldse kassid oma garaažist eemal hoida.
– Karvapallide vältimiseks harjake oma kassi ja jälgige, et ta ennast liigselt tihti ei puhastaks. Kvaliteetse kassiharja kasutamine võib suurt rolli mängida hädaolukorra tekkimise ära hoidmisel. Võite proovida ka karvapalle vähendavaid toite, mis sisaldavad rohkem kiudaineid. Saadaval on ka karvapalli lahtistid, mis aitavad karvapallidel seedetraktis sujuvamalt liikuda.