VAATA: Need fotod näitavad, kuidas kassid võrreldes inimestega maailma näevad

kassid silmad nägemine cats estonia eesti

Mida näevad kassid nende helkivate silmade taga?

Kunstnik Nickolay Lamm konsulteeris ligi kümme aastat tagasi kolme erineva loomade nägemise alal töötava eksperdiga, et luua mingigi ettekujutus sellest, kuidas kassid võrreldes inimestega maailma näevad.

Suurim erinevus inimese ja kassi nägemise vahel on võrkkestas, silma tagaosas asuvas koekihis, mis sisaldab rakke, mida nimetatakse fotoretseptoriteks. Fotoretseptorid muudavad valguskiired elektrilisteks signaalideks, mida asuvad seejärel töötlema närvirakud ning peale mida saadetakse need ajusse, kus need meile nähtavaks pildiks tõlgitakse.

Neid kahte tüüpi fotoretseptori rakke tuntakse kui kolvikeste ning kepikestena. Kepikesed vastutavad perifeerse ning öise nägemise eest. Nad tuvastavad heledust ning halle varjundeid. Kolvikesed vastutavad päevase nägemise ning värvitaju eest.

Nii kassidel kui koertel on palju kepikesi ning vähe kolvikesi. Inimestel on just vastupidi, mille tõttu me ka öösel nii hästi ei näe, kuid suudame värve paremini tuvastada.

Kuid Lamm soovis anda inimestele võimaluse näha maailma läbi oma lemmiklooma silmade. Järgnevatel piltidel on inimese vaade ülesse asetatud ning kassi vaade alla.

Visuaalne nägemisväli

Nägemisväli viitab alale, mida saab näha, kui silmad keskenduvad ühele punktile. See hõlmab otse teie ette jäävat ning samuti ka ülalt alt ning külgedelt nähtavat. Kassidel 200-kraadine nägemisväli on inimese keskmise 180-kraadise nägemisväljaga võrreldes veidi laiem.

Nägemisteravus

Nägemisteravus viitab nägemise selgusele. Keskmise inimese nägemisteravus on 20/20. Kassi nägemisteravus on vahemikus 20/100 kuni 20/200, mis tähendab, et kass peab olema 6 meetri kõrgusel, et näha, mida keskmine inimene 30 või 60 meetri kõrgusel näeb. Seetõttu on alumine pilt ka nii udune.

Värvinägemine

Levinud on eksiarvamus, et kassid ei näe ühtegi värvi ja näevad maailma ainult läbi halli varjundi. Inimesi tuntakse trikromaatidena, mis tähendab, et neil on kolme tüüpi kepikesi, mis võimaldavad neil näha punast, rohelist ja sinist. Arvatakse, et kassid on trikromaadid, kuid mitte päris samamoodi nagu inimesed. Kassi nägemine sarnaneb värvipimeda inimese omaga. Nad näevad sinise ja rohelise varjundit, kuid punased ja roosad toonid võivad segadusse ajavad olla. Need võivad tunduda rohkem rohelised, samas kui lilla võib välja näha nagu sinine toon.

Kassid ei näe värvide puhul sama rikkalikke värvitoone ega koge sellist värviküllust nagu meie.

Kaugus

Eksperdid usuvad, et kassid on lühinägelikud, mis tähendab, et nad ei näe ka kaugel asuvaid objekte. Nende võime näha lähedasi objekti sobib aga hästi jahipidamiseks ning saagi püüdmiseks.

Öine nägemine

Kassid ei näe peeneid detaile ega rikkalikke värve, kuid neil on suurepärane võime näha pimedas, kuna nende võrkkestas on nii palju hämara valguse suhtes tundlikke kepikesi. Selle tulemusel näevad kassid kasutades ligikaudu vaid kuuendiku inimestele vajalikust valgushulgast.

Kassidel on võrkkesta taga ka struktuur, mida nimetatakse tapetumiks ja mis arvatakse parandavat öist nägemist. Tapetumi rakud toimivad nagu peegel, peegeldades kolvikeste ja kepikeste vahelt läbivat valgust tagasi fotoretseptoritesse ja andes neile veel ühe võimaluse öösel saadaolevat väikest valgushulka koguda. See panebki kasside silmad pimedas helkima.

Milline on teie reaktsioon?
+1
0
+1
2
+1
0
+1
4
+1
0
+1
0
+1
0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga