Vietnamis tähistatakse 2023. aastat jäneseaasta asemel kui hoopiski kassiaastat, miks nii?

vietnam kass jänes miks tähistavad sodiaagid uusaasta

Hiina ühes sodiaagiloos reedab kassi tema sõber rott, kui ta ei täida oma lubadust ning ei ärata kassi õigel ajal, et viimane sodiaagivõistlustele kohale jõuaks.

Just see on põhjus, miks müüdi järgi kasse Hiina kuukalendis ei esine.

Vietnamis on aga 2023. aasta hoopiski vesikassi aasta, mitte jänese aasta. Ja kui peaksite parasjagu reisima mõnes Kagu-Aasia riigis, siis ärge üllatuge, kui kohtate tänavapildis pilte ja sümboolikat kassist, kes aitas sisse juhatada riigi kuu-uusaasta.

Miks tähistatakse Vietnamis jänese asemel kassi?

Vietnamis on kass sodiaagi 12-aastases tsüklis neljas loomasümbol, mis asub küüliku asemel. Tänu sellele omistatakse kassile küülikuga seotud tunnused ning omadused.

Kuigi selle kohta, miks kass Vietnami sodiaagikalendris küüliku koha üle võtab, on palju selgitusi, on kõige levinum seletus tingitud keelest. Vietnamis kõlab küüliku kohta kasutatav sõna (Mão ~ Mẹo) sarnaselt kassi kohta kasutatava sõnaga(con mèo).

Ekspertide sõnul on veel üks praktiline seletus asjale.

„Riis moodustab Vietnami põllumajandusest tohutu osa, kuid kuna põldudel ähvardab saaki palju rotte, on neid jahtivad kassid vietnamlaste jaoks vägagi populaarsed loomas” selgitas Vietnami traditsioonilise kultuuri ekspert Nguyen Hieu Tin.

„Teine seletus on see, et vietnamlased ei soovi, et kaks järjestikust aastat oleks tegemist sarnase loomaga. Nad näevad, et hiir ja jänes on omavahel tihedalt seotud.”

Mida loodavad vietnamlased veekassi aastalt?

Sarnaselt hiinlastele ootavad vietnamlased pikisilmi kasside aastat, kuna arvatakse, et see toob õnne, sest asjad on pisut viimasel ajal jälle ülesmäge pigem maailmas hakanud minema.

Erinevalt küülikust näevad vietnamlased kassi kui sõpra, kes aitab kaitsta pere saaki ja toiduallikaid näriliste eest.

Hanois asuv kultuuriuurija Ngo Huong Giang ütles, et kassid suudavad ka kurjad vaimud eemale peletada.

Kass ei ole ainus erinevus Hiina ja Vietnami sodiaakide vahel. Vietnamis on ka härg asendatud pühvliga.

Milline on teie reaktsioon?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga